Koučování
s využitím odborných psychologický prostředků
Koučování (coaching) je specifický přístup odborné činnosti využívající řadu nástrojů, postupů a přístupů, které jsou inspirovány psychoterapií či psychologickým poradenstvím.
Koučování je však více než o odbornosti kouče o jeho/její osobnosti. O schopnostech, zkušenostech, dovednostech, vlastnostech, znalostech, možnostech či všeobecném rozhledu, osobní zodpovědnosti, mentální flexibilitě a kreativitě...
Koučování může být zacíleno na profesní či osobní rozvoj. Může být vedeno individuálně, v malé sociální skupině či v týmu. Je možné je využít pro posílení kvality výkonu či efektivnější uvolnění.
Využití je široké...
Své zkušenosti a dovednosti mohu nejlépe uplatnit v těchto třech oblastech koučování:
- Profesní/Osobní rozvoj špičkových vedoucích pracovníků (krizový management, prevence či intervence při "Burn-Out", dlouhodobě udržitelný pracovní výkon při zachování kvalitních osobních a rodinných vztahů či volnočasových aktivit /tzv. Work-Life-Balance/, zvládání konkrétních zátěžových situací v pracovním či osobní životě apod.);
- Výkonnostní stabilizace či rozvoj schopností a dovedností vrcholových sportovců;
- Při zvládání extrémních pracovních podmínek a zatížení (IZS, speciální výkony služby, zátěž spojená s intenzivním cestováním, výkon profese po dobu mateřské/rodičovské dovolené či v době rozvodu manželství aj.).
Úvodní konzultaci je nutno realizovat formou osobního setkání. Druhá a další konzultace již mohou využít moderních komunikačních technologií (nejčastěji telefon či Skype).
Koučování vyžaduje vysokou míru osobní zaangažovanosti odborníka, čemuž odpovídá i finanční ohodnocení této služby.